fbpx

Admissions


Admissions


Middle School


Middle School


Calendar


Calendar


Girls Basketball


Varsity Girls Basketball Roster

Varsity Girls Basketball
Barrett, Presley
Benson, Kenley
Durst, McKenna
Hunter, Haley
Keiper, Faith
Kreitz, Raven
Nehme, Noor
Rich, Kaitlyn
Richardson, Rylie
Shatara, Kennedy
Sterne, Sydney
Practices this week:
3:30 – 5:00 Tues, Wed, and Thurs.

JV Girls Basketball Tryout Results

JV Blue Girls practice this week:  Thursday 3:30 – 5:00 in the Elementary Gym.

JV A Girls will practice on Thursday, Oct 24, 3:30-5:00 in the FLC Gym and Monday, Oct 28, 3:30-5:00, in the Elementary Gym.

JV Blue upcoming practices to be announced.

JV A Girls Basketball JV Blue Girls Basketball
Coach Valor Cooper
Bolz, Kylie Benson, Abby
Dill, Maddi Bloch, Lilly
Durst, Madison Cootz, Annabeth
Dustmann, Emelia Crossland, Mila
Groux, McKinley Ebelt, Emma
Hale, Natalie Fisher, Olivia
Jurischk, Leah Gribnau, Annelise
Knight, Olivia Haby, Alex
Liddle, Kate Kreitz, Willow
Schronk, Makayla Lucher, Kathryn
Sterne, Julia McCharen, Adalee
Wilganowski, Grace Styf, Lydia

Boys Basketball


JV Boys Basketball Rosters 19-20

JV A Boys Basketball JV Blue Boys Basketball JV Silver Boys Basketball
Coach Luevano Coach Rostkowski Coach Frerking
Durst, Mason Anderson, Evan Alexander, Will
Hill, Xavier Bloch, Dylan Babb, Jackson
Johnson, Nathan Carter, Kellen Bell, Kristopher
Kaiser, Alex Gibson, Logan Benson, Carter
Lambert, Chris Iwama, Elijah Harper, Ross
Livingston, Ben Lunsford, Gabriel Hatcher, Drayton
Lofton, Brendan McCormack, Nicholas Lueckenmeyer, Caleb
Mueller, Michael Schultz, Tanner Marencic, Paul
Pace, Chance Sneck, Matthew Schleicker, Ian
Washington, Ben Wirth, Aven
Upcoming Practices: Upcoming Practices: Upcoming Practices:
Mon Nov 4, 3:30-5:00 FLC Gym Wed Oct 30, 3:30-5:00 Elem. Gym Fri Nov 1, 3:30-5:00 FLC Gym
Thur Nov 7, 3:30-5:00 FLC Gym Mon Nov 4, 5:00-6:30 MS Gym Mon Nov 4, 5:00 – 6:30 Elem Gym
Thur Nov 7, 3:30-5:00 Elem. Gym Thur Nov 7, 3:30-5:00 FLC Gym

.

.

Varsity Boys Basketball Rosters 19-20

Varsity A Boys Basketball Varsity B Boys Basketball
Coach Brennan Coach Kangas
Dawkins, Julian Campbell, Jacobi
Groux, Zach Dominy, Mason
Johnson, Christian Jensen, Judge
Kilchrist, Bret Koehn, Luken
Lee, Dylan Pali, Drew
Marx, Jonathan Sadosky, RJ
Noack, Jayden Thomas, Truss
Penright, Jarrod Wilson, Cade
Portis, Paul Winter, KJ
Schultz, Tucker
Stuhr, Ben
Watthuber, Cameron
Upcoming Practices: Upcoming Practices:
Wed, Oct 30, 3:30-5:00 FLC Gym Wed, Oct 30, 3:30-5:00 MS Gym
Thur, Oct 31, 3:30-5:00 FLC Gym Thurs Oct 31, 3L30-5:00 MS Gym
Fri, Nov 1, 3:30-5:00 FLC Gym

.

Swimming


Our Swim team is comprised of 6th-8th grade students who strive to work together towards common goals and objectives with Christian values, accomplish individual goals, and improve their health and wellness through exercise.  The team typically practices three days each week, and is currently training using the pool at Giammalva Racquet Club.  There is an additional fee required to participate in swim.

Cheer


Congratulations to the following for being named to the 2019-2020 Cheer squad.

Isabelle Alman
Briley Castille
Kyra Crowder
Natalie Gross
Mckinley Groux
Vivian Guidry
Campbell Guy
Remmy Jordan
Makenzie Kangas
Breslynn Moore
Ellie Moseley
Addison Portis
Caitlyn Robuck
Cara Shirley
Ella Shirley
Brooke Smith
Elizabeth Tedesco
Kylah Trevino
Gia White
Kensley Zelman